Opryskiwacze zawieszane – zwarta budowa, prosta konstrukcja, łatwa obsługa, wysoka wydajność – KUHN Center Jelonek

Opryskiwacze zawieszane – zwarta budowa, prosta konstrukcja, łatwa obsługa, wysoka wydajność

Specyfika pracy w rolnictwie wynika z sezonowości, charakterystyki wykonywanego zabiegu (gleba i roślina), wymagań agrotechnicznych oraz wpływu czynników związanych ze środowiskiem naturalnym. Sezonowość zabiegów agrotechnicznych wymaga wykorzystania maszyn rolniczych w zmieniających się warunkach i z maksymalną intensywnością w realizacji określonych zadań w losowo zmieniających się odstępach czasu.

Z perspektywy nauki w rolnictwie do zabiegów ochrony roślin zaliczamy trzy główne grupy: fitopatologię, entomologię stosowaną i herbologię. Fitopatologia to nauka o chorobach roślin oraz metodach zwalczania chorób na roślinach i zapobiegania przed ich ponownym wystąpieniem w uprawie. Entomologia stosowana to nauka zajmująca się szkodnikami roślin, a jej głównym celem są organizmy, które negatywnie wpływają na rozwój roślin uprawnych i wywołują straty o znaczeniu gospodarczym. Herbologia jest natomiast nauką zajmującą się chwastami i zwalczaniem gatunków niepożądanych w uprawie głównej.

 

 

Skuteczność zabiegów ochrony roślin w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych, ich fazy rozwojowej oraz odpowiednio dopasowanej maszyny do wykonania zabiegu. O ile w dwóch pierwszych przypadkach nie mamy wpływu na to, czy przy odpowiedniej fazie rozwojowej rośliny do wykonania zabiegu będą odpowiednie warunki pogodowe, to w trzecim aspekcie – na dobór odpowiedniej maszyny do wykonania zabiegu już mamy istotny wpływ. W zależności od wykonywanego zabiegu mamy wpływ na wielkość kropli, dawkę aplikowanej substancji czy już w ostatnim etapie podczas zabiegu kontrolę nad unikaniem podwójnego pokrycia poprzez nakładanie się cieczy czy też omijania pewnych obszarów oprysku wskazaną dawką. Wymagania stawiane opryskiwaczom to już nie tylko zbiornik, pompa i belka. Nowe opryskiwacze są wyposażone w kontrolę sekcji, która umożliwia precyzyjne pokrycie cieczą bez powstawania podwójnego pokrycia roślin podczas zabiegu, co przekłada się na mniejszy stres rośliny uprawnej z racji zastosowania większej dawki w strefie pokrywania. Również ograniczenie podwójnego pokrycia roślin wpływa na bezpośrednie obniżenie kosztów związanych z zużyciem środków ochrony roślin. Poprzez zastosowanie odpowiednich dysz dokonujemy regulacji wielkości kropli i wydatku cieczy, który definiuje nasze koszty oraz liczbę hektarów możliwych do oprysku na jednym zbiorniku przygotowanej substancji.

Zawieszane opryskiwacze firmy KUHN łączą w sobie precyzję i komfort obsługi. Modele DELTIS 2 i ALTIS 2 mogą być wyposażone w stalową lub aluminiową belkę polową składaną hydraulicznie z systemem automatycznego kopiowania terenu BOOM ASSIST, polietylenowe zbiorniki o pojemności od 1000 do 2000 l, system sterowania MANUSET lub DILUSET+. Sterowanie obiegiem cieczy może być w standardowym obiegu albo w obiegu ciągłym sterowanym hydraulicznie lub elektrycznie. Wyposażenie opryskiwacza w system AUTOSPRAY umożliwia zmienne dawkowanie, zarządzanie wielkością kropli i kompensowanie cieczy na łukach. Zaczepiane opryskiwacze można rozbudować o zbiornik frontalny, który umożliwi zwiększenie pojemności nawet do 3500 l. Takie połączenie jest kompromisem pomiędzy opryskiwaczem samojezdnym a zaczepianym, gdzie uzyskujemy wydajną maszynę pod względem pojemności zbiornika, jak i zwrotny zestaw podczas wykonywania zabiegów na polu. Terminal ISOBUS w opryskiwaczach umożliwia w pełni wykorzystanie wszystkich systemów, które są potrzebne do realizacji rolnictwa precyzyjnego i dwukierunkowej wymiany danych.

Sylwetka opryskiwacza ALTIS 2

Potrzeba nowych i ulepszonych systemów wspierających operacje agronomiczne jest konsekwencją zmian w konstrukcji maszyn, narzędzi i napędów, a także rosnącego wykorzystania automatyzacji, która umożliwia wejście w rolnictwo precyzyjne. Wiąże się to z koniecznością stosowania wyłącznie wydajnych technicznie maszyn i ciągłego monitorowania jakości pracy. Wszystko to w celu zapewnienia, że każda operacja w łańcuchu technologicznym została wykonana zgodnie z wcześniej
ustalonym harmonogramem. Wymaga to zupełnie innego podejścia do eksploatacji maszyn rolniczych, które przestają być odrębnym i niezależnym obiektem działania. W rolnictwie precyzyjnym maszyna rolnicza jest elementem systemu, którego komponenty są ze sobą ściśle powiązane pod względem
funkcjonalnym i między którymi zachodzi ciągła wymiana różnych informacji niezbędnych do prawidłowego i dokładnego wykonania procesu technologicznego – uprawy pól w systemie rolnictwa precyzyjnego. Stała wymiana informacji ma na celu w szczególności dokumentowanie przebiegu wszystkich etapów procesu. Dzięki tak obszernej bazie danych zebranej przez systemy elektroniczne jesteśmy w stanie precyzyjnie analizować skuteczność wykonanych zabiegów oraz wyciągać wnioski na przyszłość, co pozwoli na lepsze prowadzenie plantacji i optymalizację kosztów zawiązanych z zakupem środków ochrony roślin, nawozów czy materiału siewnego.

Przy tej okazji nie zapominajmy o systemach wspierających podejmowanie decyzji o samym rozpoczęciu zabiegów. Najpopularniejszyszymi z nich są stacje meteo. Takie urządzenia coraz częściej wykorzystywane są w gospodarstwach niezależnie od ich wielkości.