Więcej za mniej, czy to możliwe? – KUHN Center Jelonek

Więcej za mniej, czy to możliwe?

Zmienne dawkowanie materiału siewnego w prostych słowach polega na dostosowaniu dawki do konkretnych stref na polu.

Pozwala to w obrębie danego pola stworzyć optymalne warunki rozwoju dla wszystkich roślin i wykorzystać maksymalnie potencjał plonotwórczy gleby.

Ta technologia w większości przypadków dotyczy siewu kukurydzy i buraków ze względu na widoczne rzeczywiste efekty zmiennego dawkowania.

Prawidłowy siew ze zmienną dawką obniża koszty materiału siewnego w miejscach potencjalnie słabszych oraz wpływa pozytywnie na zwiększenie plonu w obszarach o wyższym potencjale plonowania.

Pierwszym krokiem do stworzenia mapy zmiennego dawkowania materiału siewnego jest identyfikacja i zrozumienie zmienności pola. Następnie dane pole należy podzielić na strefy, określając potencjał plonotwórczy dla każdej z nich. Określenie produktywności stref można wyznaczyć używając różnych danych bądź przy jednoczesnym ich integrowaniu.

Najczęściej wykorzystywane dane to:

  • właściwości gleby,
  • zdjęcia satelitarne,
  • plony historyczne
  • skanowanie gleby.

Proby glebowe na www

Tworząc mapę na podstawie map plonów z kombajnów, należy pamiętać o tym, żeby była to średnia – najlepiej z kilku sezonów.
Po wyznaczeniu stref zmienności należy przystąpić do tworzenia zaleceń wysiewu. W przypadku kukurydzy zazwyczaj norma wysiewu w miejscach bardziej produktywnych jest zwiększana, natomiast w tych słabszych – obniżana.

Odpowiednia liczba stref oraz jej rozmiar zależy od wielkości pola oraz zmienności, jaka panuje w jego obrębie, jednak najczęściej jest to od trzech do pięciu stref.

Ważnym etapem jest weryfikowanie map zmiennego wysiewu i nanoszenie sugestii rolnika, gdyż to on sam najlepiej zna swoje pola.

Największą korzyścią stosowania zmiennej dawki wysiewu materiału siewnego jest długoterminowa poprawa wydajności na podstawie optymalizacji stref plonowania przy jednoczesnym wykluczaniu stref kryzysowych i maksymalizacji produktywności w strefach o najlepszych parametrach do wzrostu i wegetacji roślin.

Wracając do pytania postawionego na samym początku – istnieje możliwość zagospodarowania większego areału przy wykorzystaniu
tej samej ilości nasion.

Dodatkowo dobranie odpowiedniej normy wysiewu pozwoli roślinom na wydanie wyższego plonu dzięki stworzonym optymalnym warunkom do wzrostu.

Sylwetka opryskiwacza frontalnego PF